Antikvariáty vo svete a na Slovensku

Autor: marta borovska | 20.7.2011 o 22:26 | (upravené 21.7.2011 o 8:28) Karma článku: 10,82 | Prečítané:  3753x

Túto prácu o slovenskom unikáte, leopoldovskom antikvariáte Europik, ktorý patrí medzi najväčšie v Európe, a o jeho širších súvislostiach, som písala v r. 2010 ako študentka literatúry na FF UKF Nitre. V súvislosti s nedávnym úmrtím zakladateľa, majiteľa a "duše" tohto nezvyčajného diela, Ing. Tibora Ďuráka, a s otáznou budúcnosťou antikvariátu ponúkam svoje postrehy aj vám.

Slovo antikvariát pochádza z latinského slova antiquus, čo znamená starý, starodávny. Podľa väčšiny slovníkov je antikvariát obchod s použitými knihami, ale aj hudobninami, starými grafikami a pod.

V minulosti boli antikvariátmi vlastne všetky kníhkupectvá. Knihy boli veľmi vzácne a počas svojho „života" vystriedali viacerých majiteľov. Predaj kníh sa často realizoval formou podomového predaja.

Po vynájdení kníhtlače sa produkcia kníh prudko zvýšila. Nižšie náklady pri sériovej výrobe umožnili knihám preniknúť do širokých vrstiev spoločnosti. Knižný trh sa rozrástol do nebývalých rozmerov. Rozšírilo sa predávanie literatúry v kníhkupectvách a v antikvariátoch sa sústreďoval skôr „obchod so starými rukopismi a tlačami nevyskytujúcimi sa na bežnom trhu".

Napriek dostupnosti nových kníh však antikvariáty nikdy celkom nezanikli. Dôvodom môže byť cena, ktorá je vo všeobecnosti niekoľkonásobne nižšia ako v prípade nových kníh. Neplatí to paušálne, lebo niektoré knihy práve svojím vekom získavajú na hodnote a stávajú sa vzácnymi zberateľskými kúskami. Spravidla je však možné nakúpiť tu staršie knihy za zlomok ich pôvodnej ceny.

Ďalšou príčinou je to, že knihy sú v očiach svojich nadšencov niečím, čo sa nevyhadzuje. Pre mnohých by bolo takmer svätokrádežou spáliť knihu alebo vyhodiť ju na smetisko. Antikvariáty sú miestom, kde sa dá zbaviť nepotrebných kníh (napr. po smrti ich majiteľa) bez toho, aby sa museli likvidovať.

Svojou zvláštnou atmosférou, ktorá je kombináciou histórie, múdrosti a krásy, sa antikvariáty stávajú centrami kultúry vo svojich regiónoch. Často sú vhodným priestorom pre stretnutia umelcov, milovníkov kníh, zberateľov aj čitateľov. Ich majitelia sú viac nadšencami než podnikateľmi. Menšia miera komerčnosti než v iných obchodoch dáva antikvariátom punc príjemných a priateľských miest, kde sa človek jednoducho musí cítiť dobre.

Aj keď najväčšiu časť tovaru antikvariátov predstavujú knihy, nie sú jediným obchodným artiklom. Do typickej ponuky patria aj grafiky, mapy, pohľadnice, noviny, noty, rukopisy, fotky, ale aj starý nábytok a hudobné nástroje. Niektoré z nich sa dokonca špecializujú na predaj konkrétneho druhu starožitností. Nepredávajú sa tu len staré knihy, ale aj také, ktoré boli poškodené pri výrobe.

Okrem klasických antikvariátov sa v súčasnosti tešia čoraz väčšej obľube tzv. internetové antikvariáty, ktoré formou e-shopu ponúkajú možnosť prezerania ponuky a kupovania kníh cez internet. Táto forma je obľúbená najmä u obyvateľov menších miest alebo dedín, ktorí za knihami musia cestovať, a u tých, ktorí si pravidelnú návštevu antikvariátu nemôžu dovoliť z časových dôvodov. Samozrejme, že nič nenahradí osobný kontakt s knihou, prelistovanie, poťažkanie, ale z praktického hľadiska je táto forma predaja (starých) kníh veľkým prínosom.

Najväčší slovenský antikvariát Europik v Leopoldove túto službu neposkytuje. Pri množstve kníh, ktoré vlastní, a v súčasných podmienkach to technicky nie je možné.

Najväčší antikvariát na svete

Najväčším antikvariátom na svete je kníhkupectvo Strand Bookstore v New Yorku s podtitulom „18 Miles of Books" (18 míľ kníh). Celková dĺžka políc totiž dosahuje 18 míľ (asi 29 kilometrov). Firmu Strand Bookstore založil v r. 1927 Benjamin Bass na Fourth Avenue v New Yorku, na svetoznámom Book Row, Knižnom rade. Táto ulica bola pomenovaná podľa známej ulice v Londýne, viedla z Union Square na Astor Place a Strand Bookstore bol jedným zo 48 kníhkupectiev, ktoré tu sídlili. Dodnes prežilo len toto jedno.

Bassovi potomkovia vedú kníhkupectvo dodnes. V r. 1956 sa presťahovalo na roh 12. Avenue a Broadway. Okrem starých kníh v súčasnosti ponúka aj množstvo zaujímavých a originálnych služieb. Jeho ponuka je prístupná a každodenne aktualizovaná na internete, k dispozícii sú použité, ale aj nové zlacnené knihy, výpožičná služba pre knižnice a univerzity, keďže antikvariát vlastní najväčšiu zbierku prvotlačí a iných vzácnych kníh v New Yorku. Knižky zo Strand Bookstore sa dajú kúpiť aj v kioskoch v newyorskom Central Parku. Kurióznou službou je ponuka Books by the Foot, ktorá umožňuje objednať a kúpiť si knihy „na metre" - ako dekoráciu kancelárií či televíznych štúdií.

ILAB

Celosvetovou organizáciou, ktorá zastrešuje najvýznamnejšie antikvariáty, je International League of Antiquarian Booksellers (ILAB).  ILAB spája 22 národných asociácií z rôznych krajín (USA, Veľká Británia, Japonsko, Rusko, Španielsko, Brazília, Čína, Česko, Švajčiarsko, ...) a antikvariáty, ktoré v nich sídlia. Najlepšie z nich môžu získať titul ILAB bookseller (ILAB kníhkupec). Spomedzi viac než 22 000 antikvariátov, ktoré zverejňujú svoju ponuku na internete, má označenie ILAB len 1850 najkvalitnejších antikvariátov na svete.

ILAB okrem združovania antikvariátov na celom svete organizuje množstvo zaujímavých podujatí; vedeckých konferencií, stretnutí a pod. a každé štyri roky udeľuje tzv. Breslauerovu cenu za prácu na poli bibliografie.

Antikvariáty na Slovensku

Na Slovensku tradícia predaja starých kníh nie je neznáma, súčasné antikvariáty však začali vznikať väčšinou až po roku 1990. Mnohé z nich existujú popri klasických kníhkupectvách. Presný počet antikvariátov na Slovensku sa zistiť nepodarilo. Nekompletný zoznam sa nachádza na stránke Slovenskej národnej knižnice a obsahuje adresy 28 antikvariátov na celom Slovensku. Ich koncentrácia je vyššia na západnom Slovensku, pričom neplatí, že by sa nachádzali len vo veľkých mestách. Najsilnejšie zastúpený je tento druh obchodov v Bratislava (6x), ale antikvariát je možné nájsť aj v malých mestečkách (Leopoldov, Topoľčany, Martin, Bardejov).

Najväčším antikvariátom na Slovensku je Antikvariát Europik v Leopoldove. Podľa jeho majiteľa, Ing. Tibora Ďuráka, je druhý najväčší v Európe a patrí medzi desať najväčších antikvariátov na svete.

 

Antikvariát EUROPIK

Antikvariát Europik je najväčším antikvariátom na Slovensku a počtom kníh a predajnou plochou sa radí medzi najväčšie obchody svojho druhu na svete. Dnes sa nachádza v budove oproti železničnej stanici v západoslovenskom mestečku Leopoldov. Antikvariát v blízkosti  dôležitej železničnej križovatky má svoje výhody. Jeho predchodca sa dokonca volal Antikvariát U prednostu. Táto poloha však nepramení z majiteľovej spriaznenosti so železničiarskym remeslom, ako by sa mohlo zdať. Nie je to ani jeho prvá adresa.

História

Prvý leopoldovský antikvariát sa nachádzal v stánku v centre Leopoldova a nazýval sa Antikvariát pri škole. Bol založený 2. decembra 1992 a rozkladal sa na ploche asi 50 m2. V tom čase bol jediným v širokom okolí, takže narazil na mnoho problémov, ktoré sa podarilo vyriešiť až postupne. V tom čase nebol antikvariát v žiadnom z blízkych miest - v Hlohovci, Seredi, Galante ani v Senci.

Kvôli rozširujúcemu sa knižnému fondu boli v r. 1999 otvorené ďalšie priestory priamo v budove železničnej stanice v Leopoldove pod názvom Antikvariát U prednostu. Do r. 2003 fungovali oba antikvariáty - na stanici aj v meste - súčasne. Keď už prevádzka bola technicky neúnosná, Antikvariát pri škole bol zatvorený a nahradil ho Antikvariát Europik v budove, ktorá stojí oproti železničnej stanice. Doň sa presťahovalo oddelenie beletrie a Antikvariát U prednostu zostal vyhradený pre náučnú literatúru, slovníky, mapy a cudzojazyčnú literatúru. V r. 2006 sa však kvôli rekonštrukcii a modernizácii železničnej trate v úseku Trnava - Piešťany a priľahlých bodov musel vysťahovať. Výber z oboch antikvariátov sa dnes nachádza v priestoroch Antikvariátu Europik na ploche 350 m2.

europik.JPG

Ako hovorí majiteľ Antikvariátu Europik, Ing. Tibor Ďurák, sťahovanie kníh bolo najväčším problémom. Premiestniť tony kníh a iného vzácneho materiálu bolo technicky takmer nemnožné.

Majiteľ

Ing. Tibor Ďurák, zakladateľ a majiteľ antikvariátu, sa zberateľstvu venuje od vysokej školy, neboli to však vždy knihy. Postupne si vyskúšal numizmatiku aj filateliu. Povolaním má však od literatúry a umenia ďaleko. Vyštudoval a celý život pracoval ako technik, resp. biochemik a mikrobiológ v leopoldovskom liehovare. Po odchode do dôchodku sa rozhodol otvoriť antikvariát, ktorý funguje už 18 rokov.

durak.JPG

Knihy sú jeho veľkou láskou, aj keď priznáva, že budúcnosť antikvariátu nevidí veľmi ružovo. Mohli by sme si myslieť, že majiteľ takého množstva kníh ich už bude poznať snáď naspamäť. Na to mu však väčšinou nezostáva čas, keďže je jediným zamestnancom vlastnej firmy, a teda je - ako hovorí s humorom jemu vlastným - súčasne upratovačkou, kádrovým námestníkom aj generálnym riaditeľom. Najväčšou odmenou je pre neho, ak mu zvýši chvíľa času, a môže si zahrať na akordeóne alebo prečítať dobrú knihu. Jeho obľúbeným autorom je Bratislavčan Bohuš Chňoupek. Rád si prečíta aj román Madam Curie alebo Večná ambra od Kathleen Windsorovej. Zo ženských autoriek má rád Margitu Figuli.

Delenie spisovateľov na autorky a autorov je pre Ing. Ďuráka tiež typické. Police plné kníh sú okrem žánrového členenia usporiadané na „mužskú" a „ženskú" časť. Podľa jeho vyjadrenia je to hlavne z praktických dôvodov - ľahšie knihu nájde, keď vie, či ju má hľadať medzi mužmi alebo ženami. Ďalším dôvodom je, ako dodáva s úsmevom, aby sa nemnožili, vraj ich už má dosť. Na jeho názor na rodovú rovnosť sme sa radšej nepýtali.

Antikvariát Europik

Antikvariát Europik v súčasnosti obsahuje vyše 300 000 kníh, čím jednoznačne drží slovenský rekord, o čom svedčí aj certifikát, ktorý získal od portálu www.rekordy.sk. Prevažnú časť kníh tvorí beletria, ale nachádza sa tu aj množstvo špecializovanej odbornej a náučnej literatúry z rôznych oblastí: hudobná literatúra, cudzojazyčná literatúra, jazykovedná literatúra, literatúra venujúca sa rozličným záľubám (rybárstvo, poľovníctvo, záhradkárstvo), slovníky, gramatiky, cestopisy, detektívky a pod. Veľmi početné sú slovenské edície ako napr. RETRO, Hviezdoslavova knižnica, Stopy. Počtom kusov aj titulov je najrozsiahlejšia edícia SPKK - v antikvariáte sa údajne nachádza vyše 13 000 kníh.

Poradie žiadanosti je však iné. Najčastejšími návštevníkmi antikvariátu sú podľa Ing. Ďuráka študenti z celého Slovenska, ktorí hľadajú odbornú literatúru, prípadne „povinné čítanie". V tejto súvislosti Ing. Ďurák poznamenáva, že mladí ľudia tvoria asi 70% jeho klientely. Nestotožňuje sa s názorom, že by mladá generácia nemala záujem o kultúru a literatúru. Medzi ženskými čitateľkami sú veľmi obľúbené detektívky.

Knihy sú síce najpočetnejším, ale zďaleka nie jediným druhom tovaru v antikvariáte. Nachádza sa tu aj zbierka vzácnych akordeónov, ale aj iných hudobných nástrojov, zvukové nosiče, písacie stroje, starožitnosti a obrazy.

Priestory súčasného antikvariátu sú vlastne bývalým závodným klubom s javiskom, šatňami a balkónom. Toto všetko je plné kníh. V šatniach pod javiskom sa nachádza hlavne odborná literatúra z rôznych oblastí: medicína, matematika, geografia, filozofia, bibliografie a pod. Plocha sály je zaplnená policami s beletriou, poéziou, detskou literatúrou, detektívkami, cestopismi a pod. Balkón nie je pre návštevníkov sprístupnený, nachádza sa tu sklad kníh, ktoré na registráciu a zaradenie do predaja ešte len čakajú.

Tovar Ing. Ďurák získava vykupovaním. Často sa naňho obracajú ľudia, ktorí majú prebytočné knihy - z dôvodu nedostatku miesta alebo záujmu. Vykupovacia cena spravidla tvorí 1/3 skutočnej hodnoty knihy. Ďalšia tretina putuje majiteľovi. Takýto postup je bežný pre väčšinu antikvariátov. Vďaka tomu je kniha lacnejšia ako v bežnom obchode.

Príklad:

výkupná cena

2 €

zisk antikvariátu

2 €

zľava

2 €

predajná cena

4 €

skutočná cena

6 €

V skutočnosti sú však knihy omnoho lacnejšie než uvedený príklad. Ceny sa pohybujú už od niekoľkých centov. Väčšinou sú zatiaľ uvedené v slovenských korunách, čo z právneho hľadiska nie je správne, ale preceňovanie desiatok tisícov kníh nie je technicky možné. Navyše v tomto antikvariáte neexistuje elektronický register kníh a všetky ceny sú v knihách napísané ručne ceruzkou. Znamená to, že každú z vyše 300 000 kníh mal Ing. Ďurák v ruke. Zrejme vďaka tomu má pomerne dobrý prehľad o tom, ktoré knihy má a aj kde sa nachádzajú, čo je pri takom množstve kníh skutočne udivujúce.

Samozrejme, vykupované knihy podliehajú kontrole. Nie každá kniha sa do antikvariátu dostane. Dôvodom na odmietnutie je najmä zlý stav, vzhľad a miera poškodenia - dočmárané, potrhané, špinavé knihy sa neprijímajú. Ďalšou príčinou je vysoká frekvencia niektorých kníh, o ktoré nie je adekvátny záujem.

Návštevníci

Napriek nie dokonalej organizácii a nedostatočnej dostupnosti sa informácie o tomto slovenskom unikáte začínajú šíriť do širokého okolia. Okrem slovenských návštevníkov sem zavítajú aj cudzinci. Niektorí ako turisti, ale mnohí aj ako kupujúci - antikvariát má totiž bohatú ponuku cudzojazyčnej literatúry. Najprekvapujúcejšími hosťami sú Japonci, Arabi, Kuvajťania a pod. V pamätnej knihe je množstvo zápisov od zahraničných návštevníkov a od významných osobností slovenského aj zahraničného kultúrneho a politického života. Za najvzácnejších hostí Ing. Ďurák pokladá všetkých troch slovenských prezidentov (M. Kováča, R. Schustera a I. Gašparoviča). Antikvariát Europik je centrom stretnutí umelcov z bližšieho aj vzdialenejšieho okolia. Podľa majiteľa sa tu schádzajú ľudia, ktorí sú mu blízki svojimi záujmami, napríklad hudobníci - akordeonisti, ale aj básnici, spisovatelia a maliari. Ako dodáva, športovci sem nechodia, lebo ani on nie je športovec :-).

Dobré meno Antikvariátu Europik šíria aj médiá. Časy, keď novinári o leopoldovskej rarite nevedeli, sú už našťastie minulosťou. Reportáže a články o ňom a jeho majiteľovi priniesli popredné slovenské denníky a týždenníky, ako napr. SME, Pravda, Nový čas, Život, Slovenský rozhľad, Zrno, Obroda a pod. Od roku 2007 má Antikvariát Europik aj svoju internetovú stránku, zatiaľ len na bezplatnom serveri euweb.sk.

Perspektíva

Napriek tomu je budúcnosť Antikvariátu Europik nejasná. Okolie stanice sa má rekonštruovať, a preto hrozí, je Ing. Ďurák o terajšie priestory príde. Ďalšie sťahovanie cca 6 vagónov kníh si už nevie predstaviť. Navyše je antikvariát permanentne v dlhu. Príjmy z predaja kníh ani zďaleka nepostačujú na vykrytie nákladov spojených s prevádzkou (nájomné, kúrenie, elektrina, telefón). Už vôbec sa nedá hovoriť o investíciách. Ing. Ďurák je živnostník a na chod antikvariátu mu neprispieva obec ani štát. V minulom roku jeho dlh prekročil 9.000,- €.

Názory ľudí na Antikvariát Auropik sú prevažne pozitívne. Mnohí tu našli vzácne a dlho hľadané knihy. Niektorí sa tu zastavia len na chvíľu, keď čakajú na vlak. Výnimočnosť a dobré meno sem privádzajú návštevníkov zo všetkých kútov Slovenska aj zo zahraničia. Novinové reportáže sa o tomto unikáte vyjadrujú uznanlivo ako o výnimočnej a obdivuhodnej inštitúcii, a tak trochu so súcitom s jeho majiteľom a s perspektívou antikvariátu.

Aj záznamy v pamätnej knihe svedčia obľúbenosti a úcte, ktoré antikvariát požíva. František Mikloško sem v januári 2009 napísal: „Na Európu sa dá pozerať z dvoch vrcholov. Z Mont Blancu a z antikvariátu Europik. Bol to pekný pohľad." Tento výrok čiastočne vysvetľuje aj motiváciu názvu „Europik": pik (peak, angl.) znamená špička, vrchol - teda Europik znamená vrchol Európy.)

Existujú však aj odporcovia antikvariátu, aspoň v takejto povahe. Sám majiteľ, Ing. Ďurák, pripúšťa, že takéto kolosálne obchody sú aj vo svete skôr výnimkou. Podľa neho je príčinou hlavne vysoká cena nájomného v západoeurópskych krajinách. Zo siedmich antikvariátov v Bratislave má najväčší len jeden a pol miestnosti.

S pohľadom na omnoho menšie, ale živo fungujúce antikvariáty (napr. Antikvariát Pod vŕškom v Nitre, ktorý prevádzkuje aj internetový antikvariát a kníhkupectvo a podieľa sa na množstve kultúrnych podujatí v regióne) sa teda vynára otázka, či je kritérium veľkosti priamo úmerné kvalite antikvariátu a jeho služieb. Veľkou výhodou je široký výber a dostupnosť veľkého množstva kníh na jednom mieste. Treba si ale uvedomiť, že takýto počet kníh zo sebou prináša aj problémy. Je veľmi náročné viesť presnú evidenciu kníh a udržať v regáloch poriadok. Celkový počet je čiastočne zavádzajúci tým, že sa v mnohých prípadoch jedná o niekoľko exemplárov tej istej knihy, pri veľmi frekventovaných možno aj o niekoľko desiatok. Najmä v čase hospodárskej krízy je kúpna sila obyvateľstva podstatne nižšia ako v minulých rokoch, obrat antikvariátu je teda značne nižší. So zreteľom na jeho neistú budúcnosť vyvstáva otázka, či má toto hromadenie kníh (napriek držaniu vzácneho rekordu) zmysel, a či nie je skôr splneným životným snom ako životaschopným podnikateľským zámerom.

Napriek všetkému si Antikvariát Europik v Leopoldove a jeho majiteľ zaslúžia veľké uznanie. Práca Ing. Tibora Ďuráka na poli kultúry je neoceniteľná. Úlohou pre kompetentných je, aby odvrátili hroziace nebezpečenstvo zániku tohto slovenského unikátu, ktorý preslávil Leopoldov a Slovensko v širokom okolí.

 

Ing. Tibor Ďurák, zakladateľ a majiteľ najväčšieho stredoeurópskeho antikvariátu, zomrel dňa 10. júla 2011 vo veku 72 rokov.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?