JMJ 2011 - Monako

Autor: marta borovska | 12.8.2011 o 22:46 | (upravené 12.8.2011 o 23:23) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1517x

Zobúdzajú nás teplé lúče ranného slniečka. No teda, zobúdzajú... To asi nie je správne slovo. Viete si predstaviť noc v autobuse, štuple do uší, nohy zababušené v teplých ponožkách, nespočetné pokusy nájsť si vhodnú polohu na spanie a pravidelné prestávky vždy vtedy, keď sa vám to ako-tak podarí! Ochotnejšie než inokedy sme teda vyťahovali kefky a uteráky, keď sa na benzínke pri talianskej diaľnici začínal náš ďalší deň.

Rovinatá Pádska nížina, plná priemyselných závodov, obchodných centier a kukuričných polí, len v diaľke ohraničená Apeninami na juhu a zasneženými Alpami na severe, pozvoľna prešla do kopcovitej krajiny, kde viadukty striedali tunely. Klesajúci počet kilometrov na smerových tabuliach k Janovu hovoril jasne: blížime sa k moru. Predstavilo sa nám naozaj úchvatných spôsobom: hory sa náhle rozostúpili a nám sa ukázal pohľad na azúrovo modrú hladinu, ku ktorej sme sa mali prekľučkovať nespočetnými odvážnymi estakádami, tunelmi a serpentínami. Ranné slnko sa ligotalo a nás hriala predstava, že táto pobrežná čiara nás bude sprevádzať celý nasledujúci týždeň - v Taliansku, Francúzsku aj Španielsku.

P1100031.JPG

Pohostinné sms-ky francúzskych mobilných operátorov boli neklamným znakom, že Taliansko už máme za sebou. Neboli sme však ešte ani vo Francúzsku. Prvou zastávkou na našej ceste bolo Monako.

Aby sa na plochu necelých 2 kilometrov štvorcových zmestili desiatky nablýskaných áut, tisícky obyvateľov a miliardy eur :), museli sa monackí architekti a inžinieri pochlapiť. Mesto prevŕtali podzemnými garážami a tunelmi a na strmé úbočia naukladali desiatky poschodových budov. Horizontálne ulice spájajú - verejné výťahy. Správne čítate: nastúpite pri mori a odveziete sa o ulicu vyššie. A vyššie, a vyššie... Kto by sa už len namáhal schodmi, keď existuje takéto jednoduché riešenie!

P1100136.JPG

A aby som nezabudla, výťahy sú zadarmo otvorené pre všetkých. Toto je len jedna z ukážok toho, že bohaté Monako si môže dovoliť byť veľkorysé aj k turistom. To isté platí aj o toaletách, plážach, ba dokonca aj parkoch, či skôr krásnych botanických záhradách, ktoré jednotliví členovia a členky kniežacej rodiny vybudovali pre radosť sebe, obyvateľom mesta  i prichádzajúcim návštevníkom. Celodenná návšteva Monaka nás teda stála 2 eurá - za zmrzlinu :), keďže na ceny za potraviny sa už monacká štedrosť nevzťahuje. S tým sa dá jedine zmieriť.

P1100074.JPG

Aby sme nezabudli, kam vlastne cestujeme, nám na naše veľké prekvapenie pripomenula správkyňa verejných toaliet (po slovensky „hajzelbabka", ale k tejto milej panej sa mi toto pomenovanie naozaj nehodí!). Nielenže nám ochotne načapovala vodu zo svojej vlastnej minikuchynky a vedela identifikovať Slovensko a Bratislavu, ale dokonca uhádla, kam máme namierené a srdečne nám po anglicky popriala šťastnú cestu.

To sme sa už pomaly vydávali na cestu späť k autobusu. (Ale vydržíte ešte jeden odsek, však? Kasíno, viete...) Monacké kasíno, na ktorom z veľkej miery stojí prosperita tohto miništátu, jeho okolie a ľudia, ktorí do neho prichádzajú, sú pre nezvyknutého turistu naozaj koncentrovaným závanom bohatstva a prepychu. Výstižným indikátorom boli komentáre chlapcov typu „Aha, len Audi, tak nič..." :). Lavičku na promenáde s výhľadom na jachty v prístave a na prichádzajúcich boháčov francúzskeho, talianskeho, anglického, ale prevažne ruského (!) pôvodu našťastie nikto nespoplatnil. Prichádzali spravidla vo dvojiciach: nonšalantný a navidomoči úspešný On a prítulná a krásna Ona. Nevyzerali nespokojne, no nevedela som sa zbaviť dojmu, že tieto nádherné a zladené polovičky sú rovnakým doplnkom ako autá, jachty a drahé hodinky...

P1100100.JPG

Niektoré veci sa však zaplatiť nedajú. Mesiac nad Stredozemným morom však pre nás svietil rovnako ako pre nich. Voda narážala na skaly, pofukoval večerný vetrík a kilometre v nohách príjemne boleli. Jediná noc nás delí od Španielska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?